in

Fizjoterapia uroginekologiczna – kiedy warto skorzystać z pomocy?

Wiek, przebyte porody, a także niektóre schorzenia osłabiają pracę mięśni i narządów znajdujących się w obrębie miednicy kobiety. Występujące dolegliwości często utrudniają codzienne funkcjonowanie. Korzystanie z pomocy uroginekologa nie powinno być powodem do odczuwania wstydu. Wizyta, szczególnie pierwsza, może być jednak krępująca. Podpowiadamy, kiedy warto skorzystać z pomocy odpowiedniego fachowca i jak przełamać barierę wstydu.

 

Czym jest fizjoterapia uroginekologiczna?

Fizjoterapia uroginekologiczna ma za zadanie ponowne przywrócenie funkcji w obszarze dna miednicy kobiety. Stanowi wsparcie w leczeniu zaburzeń statyki narządów miednicy mniejszej. Celem fizjoterapii jest wzmocnienie mięśni przepony miednicy, przepony moczowo-płciowej, poprzecznego brzucha oraz mięśni znajdujących się przy odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Specjalista dobierze odpowiednie ćwiczenia, zaleci elektrostymulację, biofeedback, pessaroterapię czy terapię manualną. Istnieje wiele form pomocy kobietom, a każde zalecenie jest dobierane indywidualnie. Wizytę u uroginekologa warto umówić jeżeli seniorka boryka się z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, obniżeniem i wypadaniem narządów miednicy mniejszej (pęcherza moczowego, macicy, pochwy oraz jelita grubego), a także jeżeli występują parcia naglące. Z pomocą mogą korzystać kobiety w każdym wieku.

 

Jak wygląda wizyta?

Pierwsza wizyta rozpoczyna się od wywiadu, a później badania. Dzięki temu uroginekolog może ustalić plan terapii, dobrać odpowiednie ćwiczenia lub zlecić wizytę u odpowiedniego specjalisty. Jeżeli seniorka skarży się na problemy związane z nieprawidłową pracą układu moczowego, czy inkontynencją, to warto towarzyszyć jej na pierwszej wizycie i okazać wsparcie. Wizyta u specjalistki – kobiety również może być mniej stresująca dla pacjentki. Warto zachęcić mamę lub babcię do podjęcia współpracy z fizjoterapeutą uroginekologicznym, co pozytywnie wpłynie na poprawę pracy mięśni.

W miarę możliwości warto aktywizować seniorkę – spacery czy nordic walking z pewnością poprawią samopoczucie, pozwolą popracować nad kondycją i dotlenią organizm. Takie zajęcia zapewnia swoim podopiecznym Rezydencja Senioralna (https://www.rezydencja-senioralna.pl/). Wszelkie aktywności są dopasowane do stanu zdrowia. Jeżeli zajdzie taka potrzeba podopieczne mogą skorzystać z pomocy doświadczonego specjalisty. Dodatkowo opiekunowie zadbają o komfort i dobre samopoczucie pomagając w czynnościach związanych z higieną czy przypomną o zażyciu leków.

Fizjoterapia uroginekologiczna ma szerokie zastosowanie. Stanowi skuteczne wsparcie w okresie przedoperacyjnym, stanach pooperacyjnych na oddziałach ginekologii, położnictwa oraz onkologii chirurgicznej. Jeżeli bliska osoba zasygnalizuje, że boryka się z problemem intymnym, to warto zaoferować jej wsparcie i zaproponować wizytę u specjalisty, który pomoże złagodzić objawy lub całkowicie pozbyć się problemu.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Suszone figi

Jak jeść figi suszone?

Jak sprawić, aby skóra była napięta po odchudzaniu? Podpowiadamy!