błonnik właściwości
in

Błonnik i jego rola w odchudzaniu!

Co to jest błonnik?

Błonnik pokarmowy … ale co to właściwie jest błonnik? Ilu specjalistów, tyle mądrych definicji. Błonnik fachowo nazywany jest włóknem pokarmowym , są to składniki głównie roślinne, które nie ulegają trawieniu przez enzymy wydzielane w przewodzie pokarmowy. Dieta bogata w błonnik wspomaga prawidłową pracę naszego układu pokarmowego oraz wspiera mikroflorę w jelitach. Powszechnie wiadomo iż, błonnik pokarmowy pełni kluczową rolę w zbalansowanej diecie oraz w pozytywny sposób wpływa na nasz organizm. Błonnik ze względu na pełnione funkcje jak i składniki, możemy podzielić na dwie grupy: Rozpuszczalny(pektyny, śluzy roślinne, polisacharydy algowe, gumy, hemicelulozy) i Nierozpuszczalny ( celuloza, lignina, hemiceluloza).

Najważniejsze właściwości błonnika!

Do najważniejszych właściwości błonnika zaliczyć można: regulację pracy i przyspieszenie perystaltyki  jelit, spowalnianie wchłaniania składników pokarmowych, obniżenie cholesterolu i poziomu glukozy, wspomaga wytwarzanie soków trawiennych, działa ochronnie na zęby, wpływa również na gospodarkę lipidową organizmu. Błonnik obniża wartość energetyczną posiłków, dzięki czemu dłużej czujemy się pełni a to wspomaga odchudzanie. I tu pada  pytanie czy błonnik ma wpływ na odchudzanie i ile błonnika dziennie powinniśmy spożywać?  Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca spożywanie około 20-40 gram błonnika dziennie ale jak to się ma w praktyce i w jakich produktach szukać tego składnika?

źródło błonnika

Produkty zawierające dużo błonnika

Do produktów zawierających błonnik, zaliczyć możemy: razowe i pełnoziarniste pieczywo, płatki owsiane i pszenne, suszone owoce. Błonnik pokarmowy powinniśmy przyjmować  3 razy w ciągu dnia. Kilka sprytnych pomysłów jak przemycić błonnik do posiłków: np. pod postacią otrębów (są one doskonałym dodatkiem do produktów mlecznych, surówek czy past kanapkowych), suszone owoce (śliwki, morele, rodzynki czy figi to idealna przekąska oraz dodatek do mięs). Błonnik znajdziemy także w makaronach(razowy) kaszach (jęczmienną i gryczaną)oraz brązowym ryżu. Pokarmami bogatymi w błonnik są również nasiona, pestki, orzechy oraz migdały. Doskonałym źródłem błonnika będą również owoce (maliny, truskawki, porzeczka czerwona i czarna, jabłka, gruszki)oraz warzywa (buraki, marchewka, dynia, brokuły, papryka).

 

Jak stosować błonnik i który wybrać?

Błonnik pokarmowy absorbuje spore ilości wody, stosując go w swojej diecie należy pamiętać o spożywaniu co najmniej 3 litrów wody dziennie. Płyny to czynnik kluczowy, jeżeli nie dostarczymy odpowiedniego nawodnienie,  mogą wystąpić zarówno bóle brzucha jak i zaparcia. Z błonnikiem nie można również przesadzać,  ponieważ jego zbyt duża ilość może obniżyć wchłanianie wapnia, cynku czy żelaza. Najlepszym źródłem błonnika dla naszego organizmu będę  produkty naturalne a nie tabletki. Podsumowując, można pokusić się o stwierdzenie iż dieta bogata w błonnik dostarcza naszemu organizmowi bogactwa witamin antyoksydacyjnych. Błonnik jest niezastąpionym składnikiem  w prawidłowym utrzymaniu flory bakteryjnej jelit. Brak tego składnika w naszej codziennej diecie, przyczynia się do wzrostu ryzyka zachorowania np. na nowotwory jelita grubego, kamicę żółciową, zapalenia wyrostka robaczkowego, chorób układu krążenia, cukrzycę insulinoniezależną, żylaków odbytu, otyłości czy zaprać.  Błonnik  jest składnikiem, który powinien być stosowany w zbilansowanej a co za tym idzie również zdrowej diecie, gwarantuje on prawidłowe funkcjonowanie  naszego układu pokarmowego oraz wpływa pozytywnie na nasze zdrowie.

 

Rozwiń

Łukasz Dembiński, Aleksandra Banaszkiewicz, Andrzej Radzikowski. Dieta bogatoresztkowa – definicja, korzyści i normy w pediatrii. „Pediatria Współczesna. Gastroenterologia, Hepatologia i Żywienie Dziecka”. 12, s. 139-145, 2 2010. ISSN 1507-5532.
Elżbieta Bartnikowska. Włókno pokarmowe w żywieniu człowieka. Część I. „Przemysł spożywczy”. 51, s. 43-48, 5 1997.
Henryk Gerting, Juliusz Przysławski: Bromatologia. Zarys nauki o żywności i żywieniu. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2006, s. 37. ISBN 83-200-3240-7.
Łukasz Dembiński, Aleksandra Banaszkiewicz, Andrzej Radzikowski. Dieta bogatoresztkowa – definicja, korzyści i normy w pediatrii. „Pediatria Współczesna. Gastroenterologia, Hepatologia i Żywienie Dziecka”. 12, s. 139-145, 2 2010. ISSN 1507-5532.

Zwiń

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
3Trener
3Trener
2 lat temu

Błonnik to ważny element diety, jako trener polecam go wprowadzić każdemu do diety.

olej kokosowy właściwości miniatura

Olej kokosowy i jego właściwości odchudzające!

Najzdrowsze warzywa na odchudzanie!